20 aastat peidetud saar

Oleme LeheLine tooteid tänaseks käinud tutvustamas kahel laadal. Mõlemal korral püüdis enim tähelepanu madal diivanilaud, mille lauaplaat on valmistatud servamata saarelauast ja kaetud sillerdava vaiguga. Kuna see laud on ka meie jaoks väga eriline, otsustasime sellest teha  oma esimese blogipostituse, mis leidis kajastust ka Postimehes.
saarjpg

Juba mõnda aega tagasi saime omale väikese koguse erinevate mõõtmetega servamata saarelauda. Selgus, et need saarelauad on talu lakas olnud varjul juba 20 aastat. Kui lugeja mõtleb, milline näeb välja väärtuslik vana saar lakast alla tooduna, siis seda ilmestab järgnev pilt:

saar_2jpg

Selleks, et ajaga halliks muutunud saarest midagi teha, tuleb ta alustuseks kas hööveldada või veel parem - lasta läbi nn paksusmasina. Eelnevalt valitseb täielik teadmatus, mis sellest pealtnäha pehkinud ja halliks tõmbunud kihi alt välja kooruma hakkab. Alles pärast mitmeid kordi paksusmasinast läbi laskmist paljastub laua tõeline värv, süü ja praod.

saar_3png

Kui materjal on puhtaks lastud, algab loominguline protsess. Erinevas mõõdus laudadest võivad mõned olla ideaalsed diivani- või söögilaua algmaterjalid, kuid teistest saab vaid väiksemaid asju valmistada. Meile jäi koheselt silma üks kindel lauajupp, milles jooksis 1/3 ulatuses tugev ning läbiv pragu.


saar_4png


Kindel oli see, et seda pragu tuleb eksponeerida ja mitte peita, kuid samas tuli eksponeerimiseks leida selline viis, mis praol suuremaks minna ei laseks. Seega otsustasime pragunenud osa fikseerida lipsukujuliste tappidega. Selleks lõikasime lauale pöögist lipsud ja süvendasime lauda vajalikul määral lipsude jaoks. Lipsude jaoks aukude tegemisel tuli tõdeda, et 20 aastaga kuivab saar kivikõvaks.

saar_5png


Kui  lipsude jaoks olid laua sisse tehtud sobivad augud ning lipsud olid laua sisse fikseeritud, tuli otsustada lõplik viimistlemise viis.

saar_6png

Levinud sobivateks variantideks oleks olnud näiteks õli, peits või lakk. Meie otsustasime kasutada hoopis vaiku, mis rõhutas väga hästi saare mustrit ja jooni:


saar_7png


Nii valmiski peale mitme vaigu kihi valamist ja mitut lihvimist lauaplaadi lõplik tulemus. Sellisel viisil viimistlus tagab lauale pika eluea. Lauale ei teki nii kergelt kasutusjälgi ning juhul kui need tõsisemate vigastuste järel siiski tekkima peaksid, saab need välja poleerida või lihvida.

saar_8png

Viimase asjana valmisid lauale valge peitsiga viimistletud jalad, mis lasevad erilisel lauaplaadil esile tulla. Esita oma eritellimus siin.

Saare_laud_4_vaikejpg
Saare_laud_21jpg
Järgmine
RUUM riiulid sobivad koju ja kontorisse

Sellel postitusel on 2 vastust

ise, 17. august 2017
Tere
Mis vaiguga on tegemist?
LeheLine, 17. august 2017
Tere
Tegemist on epoksiidvaiguga.
Email again: